Biyografi

Yeni jenerasyonun hızla yükselen ve en çok aranan isimlerin arasında yer alan Jamal Aliyev 2017’de BBC Proms’ta Londra Royal Albert Hall’da BBC Konser Orkestrası ile BBC radyo ve TV’de ünlü film müziği bestecisi John Williams’ın 85. Doğum Günü için canlı solo performans sergiledi. “Sanat Kulübü- Sir Karl Jenkins Müzik Ödülü” nü kazanan Jamal, piyanist Anna Fedorova ile büyük beğeni kazanan ilk CD’si “Russian Masters” albümü Champs Hill Records tarafından yayımlandı. 2019’da Galler’de prömiyeri yapılan, İngiltere’nin en başarılı bestecilerinden Sir Karl Jenkins, Jamal Aliyev için özel olarak çello ve orkestra için bir “Appassionata” çalışması besteledi.

Farklı kültürlerden beslenen bir özgeçmişe sahip olan Jamal Aliyev kendi kültüründen beslendiği müzik bilgisini batı kültürüne tanıtarak ve sentezleyerek iki dünya arasında bir sanat köprüsü kurmayı amaçlayan müzik projeleri üzerine çalışmaktadır.

2022 yılı programı içerisinde  Hong Kong, Avustralya ve ABD gibi ülkelerde solo konserler vermiş olan Jamal Aliyev’in Türk enstrümanları ve çello ile yorumladığı  2022 Mart ayında çıkacak olan  İllüzyon isimli albümünün yanı sıra  Viyana Radyo Senfoni Orkestrası ve orkestra şefi Howard Griffiths ile Sony Music tarafından çıkacak albüm çalışmaları yer almaktadır. 2021 Aralık ayı sonunda Volkswagen Arena – İstanbul’da  Fazıl Say’ın çello konçertosu “Şahmeran”ın Türkiye prömiyerini gerçekleştiren Jamal Aliyev, Türk piyanist ve besteci Fazıl Say ile “Hayat Ağacı” isimli bir albüm kaydının yanı sıra 2022 Eylül-Kasım aylarında Fazıl Say ile birlikte Amerika-Kanada turnesi gerçekleştirmiştir.

Avrupa’nın en önemli şehirlerinde ve dünyanın birçok ülkesinde solo konserler veren Jamal Aliyev’in öne çıkan performanslarından ve kendisine eşlik eden orkestralardan bazıları; Royal Festival Hall Philharmonia Orchestra, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Venezuela El Sistema Senfonisi, Sibirya Tomsk Filarmoni, Kraliyet Filarmoni Orkestrası İngiltere turnesi, Hollanda Kennemer Jeugd orkestrası, Pekin’de Yehudi Menuhin Orkestrası, İngiltere Kuzey Kraliyet Senfoni, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Londra Mozart Players ve Royal Albert Hall’da Birmingham Senfoni Orkestrası, Classic FM Hall of Fame 2019 konserinde Classic FM’de canlı yayın konseri gibi bir çok başarılı çalışmaları bulunmaktadır. Jamal Aliyev’in eğitimi, 2018-2022 arasında Çev Sanat tarafından desteklenmişti.

Jamal Aliyev’in öne çıkan oda müziği performanslarının örnekleri arasında;

Fazıl Say ile Istanbul TİM Maslak Gösteri Merkezi ve Eskişehir Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi, Menuhin, Kronberg, Trans-Sibirya, Enescu ve Gower Festivalleri, Wigmore Hall (İngiltere), Atheneum (Bükreş) , Forbidden City Concert Hall (Pekin), Rachmaninov Hall (Moskova), Arts Parliament House (Singapur) ve Cumhurbaşkanlığı Konser Salonu (Türkiye) gibi çeşitli resitaller ve mekanlar yer almaktadır.

2015 yılından bu yana İngiltere’nin BBC Klasik Sanatçılarından biri olan Jamal Aliyev BBC Radio 3 “In Tune” ve BBC Konser Orkestrası’nda düzenli olarak performans sergilemektedir. Jamal Aliyev 2021 yılında İngiltere Classic FM tarafından açıklanan “30 yaş altı dünyanın önde gelen 30 müzisyeni” arasına seçildi. F. Schubert – “Ave Maria” isimli Classic FM’de yayınlanan Jamal Aliyev’in single’ı 4 milyonun üzerinde izleyiciye ulaştı ve video klibinde piyanist Maksim Stsura kendisine eşlik etti.

Müzik hayatında birçok ödül kazanan Jamal Aliyev’in ödülleri arasında;

Windsor International Competition 2019’da 2.’lik ödülünü Prens Edward’ın elinden aldı, 1.’lik ödülleri sırasıyla; Musicians’ Company Prince’s Prize 2017, the Eastbourne (2016), Croydon (2015), Bromsgrove (2015), Muriel Taylor (2014) ve V. Antonio Janingro International Competition (2004) yanısıra, 2016’da Romanya’da Kronberg Akademi Ödülü’nü ve Fransa’daki Pablo Casals Projesi’nde “Honourable Mention” ödülünü kazandı.

Jamal Aliyev Giuseppe Guarneri “filius Andreae” çellosunu kullanmaktadır.